Oboljenja respiratornog sistema
Respiratorni sistem se sastoji od nosa, ždrela, dušnika i pluća. Osnovna uloga ovog sistema je da vrši razmenu gasova. Bolesti ovog sistema pasa i mačaka su uzrokovane infekcijama, udisanjem štetnih materija, parazitima, prisustvom trauma ili tumora. Kao simptomi oboljenja se javlja otežano disanje. Otežano disanje može biti plitko i ubrzano, duboko i usporeno, može se čuti pištanje, šištanje, kijanje, kašljanje, takođe može da se pojavi iscedak iz nosa i medijalnog očnog ugla. Posebnu pažnju pridodajemo upornom kašlju koji dugo traje jer on može biti posledica slabljenja srca. Iako je najčešći simptom upala izazvana infekcijom virusima, bakterijama ili gljivicama, potražite pomoć naših stručnjaka kako bi otklonili uzrok i sproveli adekvatnu terapiju u cilju što bržeg izlečenja vašeg ljubimca.
Oboljenja kardiovaskularnog sistema
Vlasnici često nisu svesni da njihovi ljubimci mogu da obole od razičitih srčanih oboljenja. Samo redovnim veterinarskim pregledima se na vreme mogu uočiti ovakve bolesti i adekvatnom terapijom omogućiti što duži i zdraviji život ljubimca. Bolesti srca kod životinja, kao i kod ljudi, mogu biti urođene i stečene. Nepromenljiv faktor rizika za oboljevanje od srčanih bolesti predstavlja genetska predispozicija, ali na one na koje vi kao vlasnik, uz pomoć i savete veterinara možete uticati su način ishrane, dovoljna fizička aktivnost i pravilna ishrana. Srce predstavlja pumpu koja omogućuje dopremanje krvi bogate kiseonikom i hranljivim materijama do svih tkiva organizma u cilju adekvatne oksigenacije i funkcionisanja ćelija, kao i odvod ugljendioksida i otpadnih produkata metabolizma.
Mi ćemo detaljnim pitanjima u vezi sa ponašanjem vašeg ljubimca i odgovarajućim dijagnostičkim procedurama na vreme otkriti slabost srca i odrediti odgovarajuću terapiju koja će vašem ljubimcu olakšati život.
Oboljenja urinarnog sistema
Urinarni sistem životinje se sastoji od bubrega, mokraćovoda – uretera, mokraćne bešike i uretre. Osnovna uloga urinarnog sistema je izbacivanje toksičnih materija urinom u spoljašnju sredinu. Infekcija, prisustvo peska ili kamenja, povreda ili prisustvo tumora mogu izazvati određene poremećaje u funkcionisanju ovog sistema.
- Infekcije urinarnog sistema. Ove infekcije su najčesće bakterijske etiologije. U većini slučajeva se zadržavaju na nivou mokraćne bešike jer ulaze u ovaj sistem direktno iz spoljašnje sredine, ali mogu uzrokovati i zapaljenje uretera i bubrega. Među uzročnicima se najčešće izoluje bakterija E.coli. Zbog specifične anatomije ženke češće oboljevaju od mužjaka. Najčešći simptomi su otežano i učestalo mokrenje, često na neuobičajenom mestima i nekada prisustvo krvi u urinu.
- Urolitijaza. Urolitijaza je stvaranje peska i kamenja u bubrezima i bešici, koji nastaju kao posledica nagomilavanja urinarnih kristala. Kristali se nagomilavaju usled neadekvatne ishrane, poremećaja metabolizma i nedovoljnog unosa tečnosti. Ako primetite učestalo mokrenje, bol i otežano uriniranje, znak je da treba da potražite stručnu pomoć. Mužjaci češće imaju problem sa izabcivanjem peska ili kamena iz bubrega od ženki i zato je neophodno da vlasnik bude upućen u to da prepozna problem, kako bi nam se na vreme javio.
Oboljenja lokomotornog sistema
Lokomotorni sistem se sastoji iz kostiju I,zglobova koje ih povezuju i mišića. Bolesti lokomotornog sistema sa kojima se ljubimci susreću, grubo delimo na tri grupe, nasledne ili nenasledne degenerativne bolesti, inflamatorne ( upalne ) i povrede.
Degenerativne bolesti se sreću kod starijih ljubimaca, kojima mi posvećujemo posebnu pažnju. Briga o kostima i zglobovima nama predstavlja izazov jer nam je želja da ispoštujemo naše starije pacijente i omogućimo im kvalitetniji život. Psi su oni koji najviše oboljevaju od ovih bolesti i mi smo tu da vas upoznamo sa nekima od njih.
Degenerativne bolesti su one koje prati otežano kretanje, kako zbog bola koji je prisutan, tako i zbog postepenog gubitka ili oštećenja hrskavice koja ne dozvoljava da se u zglobu dve kosti direktno dodiruju. Kada hrskavica počne da se troši, dolazi do početnih simptoma bolesti.
- Osteoatritis. Osteoartritis je bolest koja je najčešće prisutna kod starijih pasa, ali se može pojaviti i kod mlađih čiji su zglobovi slabiji, odnosno ako je u pitanju na primer gojaznost, bolest kukova kod određenih rasa pasa ( displazija kukova koja je nasledna bolest kod nemačkih ovčara, retrivera…), Bol je prisutan tokom celog dana posebno ujutru ali i tokom dugih šetnji.
Najbitnije je da se na vreme uoče početni simptomi koje mi otkrivamo pregledom vašeg ljubimca. Rano otkrivanje je značajno zbog toga što je ova bolest progresivna i ublažavanje posledica i napredovanje bolesti zavisi od terapije, pravilnog rasporeda aktivnosti, i pravilne ishrane. Najčešće povrede koje nastaju su posledica oštećenja ligamenata, preloma kosti i iščašenja zgobova. Ukoliko se na vreme ne saniraju, mogu dovesti do trajnih deformiteta koji otežavaju svakodnevnu pravilnu aktivnost ljubimaca.
- Uganuće šapica nastaje usled istezanja ligamenata. Nakon nepravilnog pokreta, životinja drži šapu u potpunosti podignutu ili hramlje.
- Prelom (fraktura) kostiju je nažalost posledica teških povreda koje nastaju u saobraćajnim nesrećama ili kao posledica pada. Prelom može nastati na svim kostima i u zavisnosti od lokalizacije preloma javljaju se određeni simptomi. Jako je važno ustanoviti prelom i postići pravilnu repoziciju (nameštanje) kosti jer ukoliko kost pogrešno zaraste može doći do onesposobljavanja pokreta te kosti.
- Iščašenje. Najčešće se radi o iščašenju čašice kolenog zgloba zbog kojeg pas povremeno hramlje.